میدان اتریش؛ محلی برای تعاملات اجتماعی

اختتامیه مسابقه طراحی میدان اتریش با حضور برگزیدگان این مسابقه و مدیریت شهری در سالن اجتماعات بوستان چیتگر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی منطقه۲۲، در این مراسم از نفرات برتر با اهداء لوح و تندیس قدردانی شد که شرکت فضاهای زندگی پایدار (آسام)، خانم ها رها مسیح، فرناز فتاحی، زهرا سعیدی و شریفه مرادی و آقایان افشین مسیح و ناصر براتی موفق به کست رتبه اول ، شرکت ساز و کار روشمند تکامل فضا (برانیا) خانم‌ها شقایق نمازکار و فرنوش شجاعی و آقایان محمدرضا نیازی، محمدجواد نیازی، امین سامانی و نریمان رفعتی رتبه دوم و خانم شمیم سادات حسینی و آقای عادل صارمی رتبه سوم شدند.

همچنین در این مراسم از طرح های برتر نیز قدردانی شد که آقای سعید جمشیدی قمصری با همکاری خانم ها مرجان رفیعی، سولماز علی عسگری و غزل ذاکری به عنوان طرح برتر، خانم مژده جمشیدی با همکاری خانم زهرا عکافیان و آقایان امید لوافان، بهراد فرمهینی فراهانی، سپهر انتظامی و علی کنگازیان به عنوان طرح برتر و خانم ریحانه خجسته صفا و آقای امیررضا کرمی به عنوان طرح برتر اعلام شدند.

علی نوذرپور شهردار منطقه با حضور در اختتامیه مسابقه طراحی میدان اتریش طی سخنانی، گفت: یکی از دغدغه ها و رویکردهای بنده از ابتدای ورود به شهرداری منطقه۲۲ تهران طراحی فضاهای شهری بود که کالبد صرف کافی نیست و باید از رویکرد کالبد مبنا به سمت رویکرد فرهنگ مبنا حرکت کنیم و به کالبدهای بی جانی شهری که شکل گرفته جان بدهیم و در این زمینه به فرهنگ و فضای شهری باید توجه خاص و ویژه ای داشته باشیم.

شهردار منطقه۲۲ گفت: خوشبختانه طرح تفصیلی ویژه منطقه۲۲ با رویکرد فرهنگ و فضای شهری تهیه شد و یکی از ویژگی های این طرح تفصیلی رویکرد زیست محیطی و کاهش بارگذاری جمعیتی خارج از توان منطقه و همچنین کیفیت بخشی به فضای عمومی شهری است و اساسا برای این موضوع یک مطالعه مجزا با عنوان سند راهبردی عملیاتی کیفیت فضای عمومی شهری تهیه شد که این سند به پیوست سند طرح تفصیلی منطقه۲۲ خواهد بود.

علی نوذرپور اظهار داشت: در این سند تفصیلی فضاهای عمومی شهری منطقه مطالعه شده و راهبردها و رویکردهای اساسی که باید در طراحی این فضاها مود توجه قرار گیرد مشخص شد و یکی از این راهبردها در خصوص میدان اتریش است که به عنوان یک مرکز ناحیه ای با کاربری سکونتی کم تراکم و خدماتی می تواند به یک میدانی با کارکرد منطقه ای و حتی فرا منطقه ای تبدیل شود.

وی افزود: میدان اتریشی یک میدان شاخص و با اهمیتی است که در منطقه مورد توجه قرار گرفته است و در این پروژه طراحی شهری به مسابقه گذاشته شد که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.

شهردار منطقه۲۲ گفت: در مسابقه طراحی حوزه میدان اتریش با هدف هویت بخشی و حضور پذیری،تعداد ۸۱ اثر به دبیرخانه مسابقه ارسال شد که از این آثار تعداد ۶ طرح انتخاب و در مرحله دوم توسط هیات داوران ۱ اثر برگزیده شد و قاعدتا هم باید فاز۱و۲ این اثر هم طراحی شود.

نوذر پور گفت: در بودجه سال آینده بودجه فاز نخست پروژه میدان اتریش حدودا مبلغ ۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و ان شاءالله متناسب با پیشرفت پروژه بتوانیم اعتبار بیشتری را درخواست کنیم و نسبت به فاز بندی های صورت گرفته مراحل اجرایی و عملیاتی این پروژه انجام خواهد شد.

شهردار منطقه۲۲ گفت: در ادامه این طرح ها و پروژه ها فاز دوم بوستان ریحانه که مخصوص بانوان است که در حال اخذ تاییدیه ها از دبیرخانه وزارت راه و شهرسازی هستیم که ان شاءالله طراحی این پروژه هم در سال آینده اجرایی و به مسابقه گذاشته می شود و بعد از مسابقه هم به سمت اجرایی کردن این پروژه حرکت خواهیم کرد.در سایر محورها و فضا های شهری هم بر اساس سند راهبردی و عملیاتی متناسب با امکانات و منابع و بودجه پیگیری خواهیم کرد که انجام شود.

تبدیل میدان اتریش به محلی برای تعامل اجتماعی

در ادامه این جلسه بدیعی مشاور شهردار منطقه۲۲ و عضو هیات داوران مسابقه طراحی میدان اتریش طی سخنانی، گفت: اجرای مسابقه طراحی میدان اتریش پیچیدگی و حساسیت های خاصی داشت که با مشارکت شهرسازان به خوبی انجام شد.

عضو هیات داوران مسابقه طراحی میدان اتریش با بیان اینکه مهمترین هدف در بازنگری طراحی میدان اتریش افزایش تعامل اجتماعی بود، افزود: این مسابقه با هدف تبدیل میدان اتریش به محلی برای تعامل اجتماعی با محوریت خانواده بود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این مسابقه با نگاه مردم سالاری انجام شده است، ادامه داد: شهروندان اولین مکانی را که برای مشارکت و تعامل اجتماعی انتخاب می کنند همان محلات خود است و این مسابقه با راهبرد مردم سالاری، مشارکتی محله محور و شهروند بنیاد با حفظ محیط زیست برگزار شد.

در این نشست سلیمه خداوردی مدیر مسابقه طراحی میدان اتریش گزارشی از روند برگزاری این مسابقه ارائه کرد.